O plemene PRT

"Veľký pes, v malom tele."

 

PARSON RUSSELL TERRIER je anglické pracovné plemeno, ktoré bolo vyšlachtené na lov líšok v nore (brlohárenie). Dnešný PRT je skôr výborný spoločník, ale nazabudlo sa aj na jeho výborné pracovné schopnosti a tak sa medzi poľovníkmi stále využíva. Toto plemeno pracuje s obrovským nadšením.

Osobnosť tohto plemena vystihujú jeho výborné povahové vlastnosti, temperament a inteligencia. Je to milý, priateľský, odvážny, zvedavý a sebavedomí pes.

PRT v žiadnom prípade nie je gaučový typ psa. Neznáša totiž nudu. Je veľmi živý a preto sa hodí prevažne k aktívnym ľuďom. Je potreba ho fyzicky, ale i psychicky zamestnávať. Vyžaduje si dôkladný výcvik, založený predovšetkým na hre a na dobrej motivácii. Od majiteľa si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť pri výcviku a zmysel pre humor :-).

Kvôly jeho vzhľadu a priateľskej povahe si toto plemeno získava čoraz viac a viac ľudí. Hodí na rôzne kynologické športy ako napr. na agility, flyball, dogdancing, obedience, coursing a pod. S deťmi zvyčajne vychádza dobre, avšak je potreba jemného zaobchádzania. Vzhľadom na to, že ide o pôvodom lovecké plemeno, spolunažívanie s inými domácimi zvieratami môže byť problematické (napr. s hlodavcami, s vtákmi...). S mačkami sa znáša dobre, ak s nimi odmalička vyrastá.

 

A prečo práve Ja & PRT??? Vždy som chcela mať veľkého psa, avšak bývame v byte a podmienky mi to nedovoľujú. Parson Russell Terrier je vlastne "veľký pes v malom tele", čiže tým sa čiastočne splnil môj sen. Okrem toho sa mi na Parsonoch páči hlavne ich bláznivá povaha, nadšenie pre každý nápad a srandu a výzor pouličného kríženca  :-).

Každopádne, s Parsonom si užijete veľa zábavy a nikdy sa s ním nebudete nudiť :-).