Poľovnícka kynológia

 

Parson Russell Terrier bol vyšlachtený ako poľovný pes, využívaný konkrétne na prácu pod zemou, čiže na brlohárenie. Na túto prácu sú mimoriadne vhodní, vzhľadom na jeho exteriérové a povahové vlastnosti. Parson je temperamentný, ostrý, pracovný teriér, ktorý pod zemou pracuje s veľkým a nekompromisným nasadením. Sú však výborným pomocníkom poľovníkov aj zemi, na povrchu.

Svoju upotrebiteľnosť preukazuje aj na rôznych poľovníckych skúškach, na ktorých sa zisťujú vrodené vlohy psov. Podľa skúšobného poriadku Slovenského poľovníckeho zväzu môže toto plemeno absolvovať skúšky, ktoré sú spoločné pre všetkých teriérov (BL-brlohárenie, SVMP-skúška vlôh malých plemien, JSMP-jesenné skúšky malých plemien, VSMP-všestranné skúšky malých plemien, SD-skúšky duričov, FSMP-farbiarske skúšky malých plemien, LSMP-lesné skúšky malých plemien, VP-špeciáne skúšky z vodnej práce, FD-farbiarske skúšky duričov). Viac o jednotlivých skúškach sa dočítate na stránke SKCHTaF.

My sme si Elvisa zaobstarali hlavne ako spoločníka a na šport. Neskôr som sa trošku oboznámila s poľovníckou kynológiou, konkr. s brlohárením. Skúsili sme a teraz môžem povedať, že agility a iné psie športy Elvis robí rád, ale prácu pre ktorú bolo toto plemeno vyšlachtené, vykonáva najradšej a s obrovským nadšením :-).

 

 

NAŠE VÝSLEDKY:

 

10.09.2011   Brlohárske skúšky - kontaktné, Miloslavov. 1.kolo - III.cena "hlásič", 2.kolo- I.cena "vyháňač"