Dostihy a coursing

 

Obe sú kynologické športy, ktoré sú založené na túžbe psa loviť - pes naháňa umelú návnadu (strapec z igelitu, dummy, koža zo zajaca), ide o imitáciu skutočného lovu.

 

Dostihy sa behajú na dráhe, ktorá je väčšinou elipsovitého tvaru. Sú typické pre chrtov, ale môžu ich behať aj iní psíci, vlastne všetci tí, ktorí majú záujem "loviť" umelú návnadu. Veľké plemená behajú 480m a malé 360m. Na závodoch víťazí ten, ktorý túto vzdialenosť zabehne v najlepšom čase.

Elvis behá dostihy v klube Austrian Racing Hounds v neďalekom Marcheggu (AT), cca 30km od Bratislavy, pretože na Slovensku "nechrti" nemajú nikde povolený vstup na dostihovú dráhu.

V októbri 2011 Elvis splnil všetky podmienky pre získanie dostihovej licencie ARH (odbehol 6 treningových a 4 licenčné behy).

 

Coursing sa behá na trati dlhej 500-1000m, na ktorej môžu byť rôzne prírodné či umelé prekážky. Coursing sa dá behať v podstate kdekoľvek na vhodnom prírodnom teréne. Návnada je pripevnená na lanku, ktorú ťahá naviják cez kladky, ktoré sú rozmiestnené rôzne v teréne. Pohyb návnady je nevyspytateľný a tým simuluje skutočný beh zajaca. Ideálne je, keď psi behajú viacerí spoločne, preukazujú spoluprácu štvaním a nadbiehaním si návnade. Rozhodca hodnotí rýchlosť, odvahu, štvanosť, obratnosť, inteligenciu a dôraž kladie aj na zákus psa do návnady. Víťazí pes, ktorý nemusí byť najrýchlejší, ale ten, ktorý by si najviac vedel poradiť v skutočnom love zvery.

Na Slovensku coursingové tréningy a preteky organizuje klub Racing Hounds Slovakia. V súčasnosti sa organizujú tréningy v Bratislave len sporadicky :-(.

 

 

NAŠE VÝSLEDKY:

 

16.10.2011   dostihové preteky Austrian Mastership 2011, Marchegg (AT), 3.miesto

04.06.2011   coursingové preteky "Parson Cup 2011" , Brno, kategória amatérov 4.miesto/12.